I ten, kdo zrovna nemá doma patnáctiletého potomka, si musel všimnout paniky, která letos vypukla kolem přijímacích zkoušek na střední školy; stačí číst noviny. Rodiče i děti vědí, že volba školy bude letos ještě riskantnějším počinem než dosud. Náročné a dobré školy si zase uvědomily, že vybrat děti s odpovídajícími studijními předpoklady bude obtížnější. Změnu přitom přineslo pár omezujících paragrafů nového školského zákona. Internetovou protestní petici už podepsalo patnáct tisíc signatářů – rodičů, ředitelů i odborníků na školství.

Aby nebylo pochyb: starý systém přijímaček byl špatný. Ale ten nový je ještě horší. Stačily by přitom relativně malé změny, aby se situace výrazně zlepšila.

Jirka a Lucie

Slabiny starého systému lze místo dlouhého abstraktního vysvětlování předvést na následujícím příkladu. Při loňských přijímačkách si patnáctiletý Jirka a jeho rodiče z menšího jihočeského města seřadili čtyři střední školy. Na první místo dali vzdálené a náročné gymnázium. Pak následovalo o něco horší gymnázium přímo ve městě a průmyslovka, na konci zůstalo neoblíbené místní učiliště. Zákon tehdy povoloval dvě přihlášky na státní školy, Jirka si tedy vybral obě gymnázia. V prvním případě si nevedl u zkoušek špatně, ale kvůli velkému zájmu zůstal „pod čarou“. Druhé gymnázium mělo přijímačky ve stejném termínu, a co hůř – už v prvním kole se zcela zaplnilo uchazeči (leckdy méně nadanými než Jirka), takže další kolo už…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte