mobrazek_1716.gif
mobrazek_1716.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1716.jpeg
Fotografie: Emmerová: Další rezervy si už hledejte sami. Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Stávka doktorů dosáhla svého. Stavitelka cesty do minulosti je pryč a premiér slíbil další miliardy. Dokonce i reforma je na dohled.

Nástup dlouholeté poslankyně a plzeňské internistky Milady Emmerové do vládní funkce loni v létě byl poněkud divoký. Střídání ministrů zdravotnictví tehdy vypadalo mnohem víc jako boj mezi vládou a opozicí než jako pouhé střídání v rámci jedné politické strany (ČSSD). Emmerová hned prohlásila, že se rozhodně nebude ubírat směrem svého předchůdce Jozefa Kubinyiho, který byl odvolán kvůli nedostatečné „věrnosti“ stranickému programu. Nutno dodat k lítosti většiny expertů. Kubinyi vycházel z doporučení Světové banky a začal hledat cesty, jak zlevnit a zprůhlednit systém financovaní. Omezil utrácení (například nákup nových drahých přístrojů), jako první ministr začal mluvit o nutnosti měřit kvalitu lékařské péče a tyto informace nabídnout veřejnosti. Připustil také v Evropě běžnou finanční spoluúčast pacientů. Něco takového je ale v programu ČSSD pořád ještě tabu.

Pokud chtěli sociální demokraté ukázat, že nejsou schopni řešit praktické problémy této země, nemohli vybrat lépe. „Božská Ema“ převrátila plány svého stranického kolegy naruby a nalinkovala návrat do osmdesátých let. „Nemůžeme zatížit pacienty, budu radši hledat rezervy uvnitř systému,“ prohlásila. „Kde? To zatím nevím.“ Snažila se zakázat velmi…

v42.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte