Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Vzpomínky na peklo

Je to jako pohodit hořící větev do mraveniště a poté se snažit přesně popsat panický boj nebohého hmyzu o přežití. Zrekonstruovat události provázející nezvladatelné katastrofy je úmorná práce. Platí to i o newyorském 11. září 2001. Vyčerpávající popis nebude hotov nikdy. Čím však bude přesnější, tím lépe pro řešení budoucích krizí i pro ukojení palčivé potřeby pozůstalých zachytit sebemenší stopu vedoucí k posledním minutám jejich blízkých.

mobrazek_1531.gif
mobrazek_1531.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1531.jpeg
Fotografie: Co se děje nahoře, jsme začali tušit až podle deště padajících těl. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt


Je to jako pohodit hořící větev do mraveniště a poté se snažit přesně popsat panický boj nebohého hmyzu o přežití. Zrekonstruovat události provázející nezvladatelné katastrofy je úmorná práce. Platí to i o newyorském 11. září 2001. Vyčerpávající popis nebude hotov nikdy. Čím však bude přesnější, tím lépe pro řešení budoucích krizí i pro ukojení palčivé potřeby pozůstalých zachytit sebemenší stopu vedoucí k posledním minutám jejich blízkých.Čtyři roky po zničujících útocích na věže Světového obchodního centra v New Yorku se na veřejnost dostává další nepřehledná hromada svědectví a rádiových záznamů popisující sto dvě minuty boje o holé lidské životy. Po dvou tisících stran výpovědí a nahrávek zveřejněných v roce 2003 a po souhrnné Zprávě Komise 11. září z loňského roku teď díky žalobě deníku The New York Times a osmi rodin pozůstalých musely newyorská radnice a požární sbor uvolnit dvanáct tisíc stran výpovědí hasičů a zdravotníků ze záchranné služby spolu s desítkami hodin zvukových záznamů. Soudním rozhodnutím tak letos v srpnu začala pošta doručovat zájemcům krabici s dvaceti třemi cédéčky a štosy zápisů z výpovědí plných odhodlání, naprostého zmatku, zoufalství a radosti ze znovuzrození. Ti, kdo vypovídali, totiž na rozdíl od téměř 3000 obětí, jež byly ve stejnou dobu na stejném místě jako oni, přežili.

Dárek od soudu

Margaret Arceová našla…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte