Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Lék přichází ze Singapuru

České zdravotnictví je pro nezainteresovaného ekonoma úžasný studijní objekt. Pro ty, kteří se musejí potýkat s jeho každodenní praxí, a tím spíše pro ty, kteří by je rádi reformovali, je to bolehlav. Ovšem i když se dnes při řeči o zdejším zdravotnictví běžně hovoří o krizi, nejde o krizi finanční. Protože i se započtením všech vnitřních deficitů a dluhů stále ještě zjistíte, že české výdaje na tuto oblast v podstatě odpovídají vyspělosti země. Jenomže on bohužel český problém se zdravotnictvím v těch pár miliardách navíc ročně vůbec nespočívá. On je v deformacích, které přisypávání peněz neodstraní. Krize není finanční, ale systémová. O to hůře pro nás.

Vzhůru do Singapuru

Česká zdravotnická branže se dnes pyšní několika světovými unikáty. Jedním z nich je ojediněle široký rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Dalším pak míra solidarity v systému, jehož sazba pojistného je s 13,5 % jednou z nejvyšších na zeměkouli. Výsledná kombinace pak z pohledu mikroekonoma představuje obrovskou koncentraci morálního hazardu jak na poptávkové, tak i na nabídkové straně. Tím není řečeno, že z hlediska medicínské úrovně je na tom české zdravotnictví špatně. Přesně naopak – v řadě oborů je na skvělé úrovni a za určitých okolností by mohlo být prosperujícím odvětvím. Problém je v tom, že děláme všechno pro to, aby se tak nestalo.

Co s tím? V kostce řečeno, inspiraci bychom měli hledat tam, kde za relativně nejméně peněz dostanou…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte