Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Čao a jeho šváb

mobrazek_1530.gif
mobrazek_1530.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1530.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

V totalitním státě, jakým je Čína, lze za mřížemi skončit z lecjakých kuriózních důvodů, ovšem že by někdo skončil za mřížemi kvůli švábovi? To se přece jen zdá být neuvěřitelné. Ale stalo se. Nedobrovolným hlavním hrdinou této tragikomické historky je třiačtyřicetiletý čínský novinář Čao Jen, který před loňským zadržením pracoval pro americký list New York Times. Hrozí mu i více než deset let odnětí svobody, a to za něco, co nespáchal. Příběh nám říká, že ani nejvyšší obezřetnost Číňana neochrání, rozhodne-li se ho stát zavřít; že stát je mstivý a nezapomíná na starší hříšky; že se prozrazení státního tajemství dá v Číně hodit na krk kdekomu – a konečně, že mobil je možná dobrý sluha, ale také zrádce. To vše si můžeme připomenout u příležitosti amerického setkání prezidentů Chua a Bushe, kdy na Čaoův problém přijde řeč, a prvního výročí jeho zadržení.

Nespolupracuje

Do Čaova příběhu vstoupíme ve chvíli, kdy se v něm objevuje šváb. Čao ho nalezl v salátu, který si dal v pekingské provozovně Pizza Hut. Dal si zavolat šéfa provozovny, ale ten se choval málo pokorně, a tak Čao zapnul svůj několik dní vypnutý mobil a pozval známého, lokálního novináře, aby se na švába přijel podívat. Místo lokálního novináře přijeli tři pánové, vyzvedli si Čaa a převezli ho do vyšetřovací vazby. V ní je už rok. Nepouštějí k němu rodinu, žádost o propuštění na kauci byla zamítnuta. Pokud s ním…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte