Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

mobrazek_1351.gif
mobrazek_1351.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1351.jpeg
Fotografie: Úkol splněn, soudruhu Staline. Foto ČTK • Autor: Respekt

Dnes u nás jméno Alexeje Čepičky vyvolává díky Švandrlíkovým románům spíš humoristické asociace, v Gottwaldově éře však patřilo k nejproklínanějším. Čepička byl nejmladším, nejráznějším a nejvýkonnějším členem tehdejší vládnoucí garnitury. Na vrcholu moci se ovšem udržel jen nějakých pět let, než na něj protřelejší soudruzi – za strach, který v nich předtím vyvolával – svedli všechny hříchy českého stalinismu. Měl na nich významný podíl jako schopný organizátor, ba přímo manažer zestátněného násilí, bytostným komunistou však nebyl. Spíš dobrodruhem, který se chopil příležitosti.

Alexej Čepička se narodil před pětadevadesáti lety (18. 8. 1910) v Kroměříži. Jeho otec byl pošťák, maminka si zařídila zprostředkovatelnu práce pro služky. Po maturitě odešel studovat práva do Prahy, kde už v devatenácti vstoupil do KSČ, ale politice se moc nevěnoval. Po studiích působil jako advokátní koncipient v Ostravě, kde byl také roku 1942 zatčen gestapem. Z koncentráku se do rodné Kroměříže vrátil v radikálním rozpoložení, zapůsobil na místní aktivisty, nechal se zvolit předsedou Revolučního národního výboru a obsadil okresní soud s tím, že ruší právní řád a nadále bude o všem rozhodovat sám. Svévolným kouskem si vysloužil pověst neohroženého rebela. Ve volbách roku 1946 byl za KSČ zvolen do parlamentu a koncem následujícího roku jej prezident Beneš na Gottwaldův popud jmenoval ministrem vnitřního…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte