Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

„Skupinka“ po dvou letech

Lhal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda? Šlo o špinavou hru tajných služeb? Tyto otázky si stále klade náš východní soused. V minulých dnech si připomněl druhé výročí vypuknutí jedné z největších politických afér od pádu Vladimíra Mečiara, která způsobila ztrátu koaliční většiny v parlamentu, výměnu ministra či šéfa NBÚ. Jak to dnes vypadá?

mobrazek_1367.gif
mobrazek_1367.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1367.jpeg
Fotografie: Šimečko, víme o tobě. Foto ČTK • Autor: Respekt

Lhal slovenský premiér Mikuláš Dzurinda? Šlo o špinavou hru tajných služeb? Tyto otázky si stále klade náš východní soused. V minulých dnech si připomněl druhé výročí vypuknutí jedné z největších politických afér od pádu Vladimíra Mečiara, která způsobila ztrátu koaliční většiny v parlamentu, výměnu ministra či šéfa NBÚ. Jak to dnes vypadá?

Vše vypuklo v srpnu 2003 ve chvíli, kdy Dzurinda pobouřeně reagoval na články v zahraničním tisku, že Slovenská informační služba (SIS) je plná bývalých estébáků a nechává se najímat na ilegální sledování osob. Dzurinda tehdy řekl, že podobné zprávy šíří „skupinka“ lidí, kteří chtějí špinit dobré jméno jeho i celého Slovenska či jeho strany SDKÚ. Odmítl jmenovat členy oné skupinky, ale časem se provalilo, že tam měli být dva novináři, jeden z nich je šéfredaktor deníku SME Milan Šimečka, dále tři podnikatelé, šéf NBÚ Ján Mojžiš a šéf policejního odboru vyšetřování zvlášť závažné trestné činnosti Jozef Šátek.

Dzurinda nadále odmítal veřejně tato jména vyslovit – hlavně proto, že neměl o spiknutí žádné důkazy. Nicméně už měsíc po svém „odhalení“ skupinky se rozhodl odvolat šéfa NBÚ Mojžiše – jen proto, že prý v něj „totálně ztratil důvěru“. Proti byl ve vládě jen ministr obrany Ivan Šimko (SDKÚ), druhý den už byl bez místa. Později s částí poslanců odešel ze strany, a vláda tak přišla o většinu.

Odvolání…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2056
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte