mobrazek_1375.gif
mobrazek_1375.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1375.jpeg
Fotografie: Bezbranní už nejsou. Foto Techno.cz • Autor: Respekt

Vše do sebe zapadá, když nahlédneme do aktuálního čísla časopisu o technologiích Wired. Jeho někdejší zakladatel Kevin Kelly přispěl článkem We are the web (My jsme síť). Titulek zní nabubřele jak název charitativní písně prominentů popmusic, ale obsahuje řadu zajímavých postřehů. Výročí deseti let od momentu, kdy prohlížeč Netscape poskytl své akcie veřejnosti, inspirovalo Kellyho k rekapitulaci vývoje, jakým internet prošel.

Web podle něj oživil jednu polozapomenutou touhu: chuť tvořit. Do té doby se společnost nacházela ve stavu, kdy „psaní a čtení bylo mrtvé, skládání hudby zbytečně obtížné, když jste si přeci mohli jen tak sednout a poslouchat, a natáčení videa bylo pro amatéry prostě nedosažitelné“.Už by to vypadalo, že nezbývá než propadnout nadšení z budoucnosti a snít o tom, jak technologie a jejich uživatelé spasí svět. Zkušenost Itala Jamese Fontanelly by nás ovšem měla udržet ve střehu.

Fontanella byl pozván na konferenci přispěvatelů úspěšného zpravodajského serveru OhmyNews, jehož obsah z většiny tvoří amatéři. Co viděl, mu zničilo pár iluzí.

„Přijeli jsme do Soulu, abychom mluvili o budoucnosti mezinárodního participačního žurnalismu, abychom porozuměli problémům a rizikům tohoto ambiciózního projektu. Místo toho, když už jsme nebyli tlačeni k tomu, abychom děkovali sponzorům, jsme jen mluvili o tom, jak skvělý je…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte