Bolívie má nového prezidenta a staré problémy se zemním plynem. Nerostné bohatství jí přináší jen neklid stejně jako jiným latinskoamerickým státům.

Bolívie se v posledních týdnech dostává na první stránky světových deníků až příliš často. Naposledy zaujala, když demonstranti požadující znárodnit zásoby plynu dohnali k abdikaci prezidenta Carlose Mesu. Jenže problémy s tím, jak přerozdělit nerostné bohatství, v případě Bolívie druhé největší zásoby plynu v Latinské Americe, vůbec nejsou ojedinělé. V mladých demokraciích kontinentu představují často jádro pudla.

Znárodnění: poprvé, podruhé…

Dvacet let už chodí Bolivijci k volbám. Jenže přes veškerou demokracii se v této zemi rozkročené mezi chladnými vrcholky And a amazonskými nížinami jaksi nic nedaří. Podobně jsou na tom i jiní Latinoameričané s parlamenty, senáty a volenými prezidenty. Nerostné bohatství místo aby vytvářelo příjemnější život, jako je tomu například na severu Evropy, zde přináší napětí, pouliční či dokonce válečné střety – užitek z něj mají nadnárodní těžařské společnosti nebo zkorumpované státní mašinérie.

Známý je případ Venezuely, která zajímá světový tisk zejména proto, že dodává velkou měrou ropu Spojeným státům. Prezident Hugo Chávez sice vládne svým barelům, nicméně přes veškerou proklamaci socialismu a víru chudých ve svého vůdce v červeném baretu se situace ve venezuelských slumech příliš nemění. Venezuela má nejen největší zásoby ropy…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte