mobrazek_1054.gif
mobrazek_1054.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1054.jpeg
vobrazek_1054.jpeg • Autor: Respekt

Filmová distribuční nabídka v předvečer festivalu v Karlových Varech nebývá nejsilnější, a divák se tak častěji než kdy jindy uchýlí k televizi. Tenhle čtvrtek se to vyplatí: od 22.00 vysílá ČT 2 vítězný film z festivalu v Cannes z roku 2001 Synův pokoj.

Režisér Nanni Moretti bývá v rodné Itálii občas přezdíván „evropský Woody Allen“ – díky suchému konverzačnímu humoru, reflexi velkoměstské současnosti a postavám trochu neurotizovaných intelektuálů, které si občas sám rád zahraje. Krom toho míval rád politické problémy současné Itálie, ale v tomhle filmu je nechal stranou. Ocitáme se v bezstarostné, harmonické rodině psychoanalytika Giovanniho (hraje jej sám Moretti), nakladatelské redaktorky a jejich dětí, které rády sportují. Dospívající syn Andrea se jednoho dne vypraví na moře potápět a už se nevrátí. Tragédie znamená velkou rodinnou krizi. Giovanni nedokáže dělat dál svou práci a ztrácí pacienty, žena se mu odcizuje, a ač sám psychiatr, odmítá komunikovat o tom, co prožívá. Zavaluje jej vztek a pocity viny, že neštěstí mohl zabránit. Vztahy, které se zdály pevné a vyrovnané, se hroutí. Prozraďme ještě, že nečekaná náhoda v závěru pomůže rodině situaci překonat. Morettiho film zpracovává téma smrti dítěte velmi civilně a nepateticky. O to je ale působivější a dokáže diváka do prožitků téhle nelehké životní situace vtáhnout.

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte