mobrazek_998.gif
mobrazek_998.gif • Autor: Respekt

vobrazek_998.jpeg
Fotografie: Sólyom za celou občanskou společnost. Foto profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Sólyom jako Klaus?

Na první pohled připomíná nynější volba maďarského prezidenta zvolení Václava Klause před dvěma lety. V zemi, kde hlavu státu volí parlament, zvítězil kandidát opozice. To lze říci na adresu Česka i Maďarska – László Sólyoma, kandidáta pravicového Fideszu, strany, která si vysloužila konzervativně nacionalistickou nálepku. Důvodem jeho zvolení byla skutečnost, že pro jeho soupeřku Katalinu Sziliovou nehlasovali všichni poslanci socialistů. Ve třetím kole, kdy rozhodovala prostá většina hlasů, vyhrál bez problémů Sólyom. Jeho osobnost se však od Klausovy liší: je to vystudovaný právník, tvůrce ústavy z roku 1989, později předseda ústavního soudu a důsledně nadstranický člověk (na rozdíl od Sziliové, socialistické předsedkyně parlamentu). Má za sebou dráhu opozičního aktivisty v éře komunismu, bojoval proti přehradnímu stupni v Nagymarosi a protestoval proti planýrování vesnic v ceausescovském Rumunsku. Před samotnou volbou pak zdůraznil, že se považuje za kandidáta celé občanské společnosti. Takže podobnost věru jen vnější.


Bolívie má nového zachránce

Bolivijcům v posledních třech letech prezidenti moc dlouho nevydrželi. Gonzalo Sánchez de Losada musel úřad opustit po 14 měsících v roce 2003 a Carlos Mesa se ho vzdává dobrovolně po 20 měsících vlády. Na jeho místo nastupuje bývalý předseda nejvyššího soudu Eduardo…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte