mobrazek_946.gif
mobrazek_946.gif • Autor: Respekt

vobrazek_946.jpeg
Fotografie: Barvit se nemusí, říkal Jan Klak. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Od chvíle, co podnikatel Miroslav Kovařík otočil klíčkem v zapalování svého vozu a vyletěl do povětří roztrhán bombou, uplynulo právě deset let. Ta smrt ovšem znamenala zásadní zlom. Vyšetřování zjistilo, že nenápadný obchodníček byl jednou z důležitých hlav tehdejšího zločineckého hitu číslo jedna – obchodů s lehkými topnými oleji. A brutální atentát provedený za bílého dne uprostřed sídliště konečně k LTO obrátil pozornost dosud jen lhostejně přihlížejících úřadů.

Miroslava Kovaříka znali sousedé z paneláku jako nenápadného muže, který měl firmu na výrobu umělých květin a soužití v domě utužoval pravidelným mytím schodů ve společných prostorách. Teprve po výbuchu vyšlo najevo, že mu rukama procházely až stamilionové částky od drobných kšeftařů, pro které za provizi nakupoval LTO u velkých firem. Princip podvodu byl prostý. „Podnikatel“ koupil nezdaněný topný olej, který pak záměnou v papírech proměnil na chemicky zcela totožnou, ale zdaněnou a mnohem dražší naftu. Tuna LTO prodaná jako nafta vynesla obchodníkům tisícikorunu, cisternový vlak dovezl takových tun LTO alias nafty na jeden zátah patnáct set a takových vlaků přijely v první polovině devadesátých let do Česka tisíce.

Že jde o zločinnou fintu, nebylo neznámé: policie už od roku 1993 upozorňovala, že se dá podvodům zabránit jednoduchým barvením LTO a tak kontraband odlišit od nafty. Ministr financí Ivan Kočárník a…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte