0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika21. 5. 20057 minut

Takový normální rizikový fond

Ministerstvo pro místní rozvoj řeší zapeklitý problém, který může skončit u londýnské arbitráže: osud takřka půl miliardy korun, které zemi darovala Evropská unie na rozvoj podnikání – většina investic přitom skončila fiaskem a z peněz zbyla zhruba polovina. Arbitráží přitom nehrozí investor, ale paradoxně firma, která se o veřejné peníze starala a velkou část projedla.

Fotografie: Správce Boot: Říkáte, že jsme prodělali přes sto milionů? Ale těch 35 milionů byste nám za to přesto mohli dát. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt
Fotografie: Správce Boot: Říkáte, že jsme prodělali přes sto milionů? Ale těch 35 milionů byste nám za to přesto mohli dát. Foto Ludvík Hradilek
Fotografie: Správce Boot: Říkáte, že jsme prodělali přes sto milionů? Ale těch 35 milionů byste nám za to přesto mohli dát. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Ministerstvo pro místní rozvoj řeší zapeklitý problém, který může skončit u londýnské arbitráže: osud takřka půl miliardy korun, které zemi darovala Evropská unie na rozvoj podnikání – většina investic přitom skončila fiaskem a z peněz zbyla zhruba polovina. Arbitráží přitom nehrozí investor, ale paradoxně firma, která se o veřejné peníze starala a velkou část projedla.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Unie pomáhá

Zpočátku to vše vypadalo pohádkově: Unie darovala Česku 430 milionů korun, aby prostřednictvím státem zřízené Nadace pro rozvoj regionů založilo dva fondy na podporu zajímavých projektů a firem. Většinu peněz, přes 300 milionů, dostal do vínku Regionální podnikatelský fond (RPF). Ten si vybral tři desítky projektů, jež se měly stát ukázkou podpory drobného a středního podnikání. Unie také doporučila správce fondů, který se měl o svěřené peníze starat a vybírat investice: byl to Holanďan Gijsberg Boot a jeho firma Czech Venture Partners.

Princip byl jednoduchý stejně jako u běžných fondů rizikového kapitálu: fond nadějné firmě půjčí na rozvoj několik milionů výměnou za podíl v podniku a po několika letech tento svůj zhodnocený podíl prodá dalšímu investorovi.

Vše zpočátku fungovalo jako na drátku – nebo se aspoň zdálo. „Dostávali jsme pravidelné hodnocení a úspěšnost fondu byla jedna z nejvyšších v Evropě,“ vzpomíná tehdejší náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc