Původním cílem Američanů bylo udělat z Iráku příklad pro celý blízkovýchodní region: demokratický, sekulární, s ekonomikou volného trhu, s vládou přátelskou k USA a ne otevřeně nepřátelskou k Izraeli, která by umožnila dlouhodobou existenci amerických vojenských základen na svém území. Všechna tato přání nyní nahradilo jediné. Aby měl Irák alespoň nějakou vládu, která by požívala v zemi alespoň nějaké autority. Taková vláda má vzejít z voleb, plánovaných na 30. leden.

Křižácké volby

Pro povstalce jsou ovšem volby ďábelským nástrojem, kterému je nutno zabránit. Ve společném prohlášení Islámské armády Iráku, Armády mudžáhedínů a Zarkávího skupiny Ansar Al-Sunna označují teroristé volby za nástroj sloužící „k prosazení ateismu a světského práva křižáky a k izolaci našeho velkého náboženství od reality života. Účast na volbách by byla největším darem Spojeným státům, největšímu nepříteli islámu a satanovi tohoto věku“. Po takovém varování není divu, že především v sunnitských oblastech rezignují tisíce členů volebních komisí a lidé si pravděpodobně cestu do volební místnosti důkladně rozmyslí. To může způsobit, že sunnité budou mít v parlamentu minimální zastoupení, což jen dále posílí jejich frustraci a odhodlání bojovat proti vládě a koaličním silám. Volební místnosti jsou už nyní terčem minometných útoků a politici si mohou o volební kampani v ulicích nechat jen zdát. Orgiím násilí, které teroristé v posledních týdnech rozpoutali,…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte