mobrazek_75.gif
mobrazek_75.gif • Autor: Respekt

vobrazek_75.jpeg
Fotografie: Valtr Komárek: Povím vám příběh o jednom nadaném chlapci. Foto Ivan Kuťák • Autor: Respekt

Do paměti národa vstoupil Valtr Komárek v listopadu 1989 jako majestátní vousáč s hřívou hustých šedin, jenž na tribunách i v debatách ohromoval fenomenální výmluvností. Veřejnost v něm tušila jednoho z hlavních projektantů společenských změn, neboť tým ekonomů, který je začal prakticky uskutečňovat, pocházel vesměs z jeho líhně v Prognostickém ústavu. Brzy se ovšem ukázalo, že někdejší podřízení v čele s Václavem Klausem prosazují zásadně odlišné koncepce. Po rozpadu OF přešel Valtr Komárek do obnovené ČSSD, stal se lídrem její katastrofálně neúspěšné volební kampaně v roce 1992 a krátce nato odešel z veřejného života. Už tehdy v rozhovorech s novináři prohlašoval, že v ústraní hodlá sepsat velký román o vývoji české společnosti od třicátých let po současnost. Na výsledek jsme čekali více než jedenáct let. V pětisetstránkové Kronice zoufalství a naděje, kterou koncem loňského roku vydalo nakladatelství Academia, sice není výslovně uvedeno, zda budou následovat nějaké další svazky, je však téměř jisté, že jde teprve o začátek.

Neuvěřitelné osudy

Vyprávění Valtra Komárka o prvních čtyřiadvaceti letech života jeho literárního dvojníka Valtra Bergera je poutavé a místy i dojemné, literární úroveň textu je nicméně značně rozkolísaná. Mnohé motivy i zápletky působí skoro dryjáčnicky, jako by pocházely z bujné obrazotvornosti dumasovského fabulátora, autorovi nicméně věříme, že je…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte