Tak tohle nečekal nikdo. Vláda si loni naplánovala historicky nejvyšší schodek státního rozpočtu 115 miliard korun, celý rok tento strop horko těžko dodržovala – a nakonec skončilo její hospodaření „pouze“ se schodkem 93 miliard. Tím výsledkem byl zaskočen i sám ministerský předseda, jak vyplývá z jeho rozhovoru pro sobotní MF Dnes. Vypadá to až podezřele: Co je to za fígl? Nejsou nějaké výdaje ukryté jinde nebo přesunuté na letošek? Copak lze „jen tak“, bez velkého úsilí a jaksi samospádem ušetřit 22 miliard korun? Nejzajímavější na té zprávě je, že patrně lze. Nikoli každý rok, vláda měla loni i kus štěstí; ale státní rozpočet má mnohem větší „polštáře“, než se dosud myslelo. Ve výdajích blížících se zvolna k bilionu už zkrátka miliarda nehraje takovou roli jako dřív.

O něco se zasloužily příznivé okolnosti: ekonomika rostla loni nad očekávání dobře (přesná čísla ještě nejsou k dispozici, ale bude to nejspíš nad 4 %) a vybralo se víc na daních a pojistném. Významnou roli sehrály i přesuny do vyšších sazeb DPH, například telefonních služeb. Na straně výdajů vláda nemusela platit některé plánované záruky a seškrtala 13. a 14. platy státním úředníkům (tady ostatně nazrál čas pro jejich úplné zrušení). A k tomu ještě ministerstvo financí přidává téměř neuvěřitelnou zprávu: jelikož podle nových rozpočtových pravidel mohly jednotlivé úřady poprvé přesouvat výdaje i do příštího roku, z loňska na letošek si převedly…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte