Letošní ročník kanadskoamerické Národní hokejové ligy bude zrušen. To je téměř stoprocentní – poté, co byla odvolána schůzka vedení soutěže, chystaná na tento pátek. Velká stávka hráčů kvůli platům zatím trvá od podzimu. Pokud potrvá ještě dlouho, otevírá se tím příležitost i pro Evropu.

Oč jde v NHL, je známo. Kluby za posledních deset let prodělaly dohromady skoro dvě miliardy dolarů, především na enormních platech (průměrná roční mzda hokejisty NHL je 1,8 milionu dolarů, necelých 42 milionů korun). Když nyní chtěli vlastníci klubů šetřit, vypukla vzpoura. Slavní hráči teď hrají v Evropě za pětinu platu, v Česku někteří i za setinu. Evropští fanoušci mají možnost doma vidět dvě stovky slavných hvězd, v ochozech přibyly desítky tisíc diváků, zvedly se počty televizních přenosů. V tuzemsku Eliáš, Hejduk, Pállfy a spol. vyprodávali stadiony a kvůli Jágrovi padl v listopadu český divácký rekord (15 783 lidí v jindy ztrátové a poloprázdné Sazka Areně). A co kdyby to tak už zůstalo?

„I v Evropě bude muset vzniknout soutěž, která bude mít podobnou organizaci a kvalitu jako NHL,“ řekl loni v MF Dnes v jednom ze svých posledních rozhovorů trenér Ivan Hlinka. Manažer NHL Garry Bettman pro změnu několikrát naznačil možnost „transatlantické ligy“, jíž by se účastnilo zhruba šest evropských klubů. Zatím se nenašel na starém kontinentu nikdo, kdo by byl schopen a ochoten platit sportovní zábavu, v níž většinu rozpočtu klubů zhltnou mzdy hvězd…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte