mobrazek_773.gif
mobrazek_773.gif • Autor: Respekt

vobrazek_773.jpeg
Fotografie: Cit pro melodii odkoukal od bluesových zpěváků. Foto archiv • Autor: Respekt

Budeme-li zkoumat počátky jazzu, těžko najdeme vhodnější osobnost pro ilustraci než neworleánského kornetistu Joe „Kinga“ Olivera (1885–1938). Datum jeho narození není sice přesně známo, nejpravděpodobnější však je, že je tomu právě tento týden sto dvacet let, co se „Král“ poprvé nadechl.

Jazz i Oliver se narodili v okolí New Orleansu a společně vyrůstali na jeho ulicích při parádách a ve smrdutých barech s nálevnou a tanečním parketem, kde se hrály nejrůznější „dupárny“. Své si prožili také na piknicích, pohřbech a při ohlašování sportovních utkání, kde se tak dobře hodil polyfonický styl proplétajících se hlasů kornetu, trombonu a klarinetu. Nejsilnějším hráčským obdobím Kinga Olivera byla druhá dekáda 20. století, kdy ohromoval nejen technikou, ale také citem pro melodii a kouzly s barvou nástroje. Zvukový záznam z období, kdy byl v nejvyšší formě, bohužel neexistuje. Ke konci dekády se přesunul z New Orleans do Chicaga a také do studií v Richmondu, kde zaujal a ovlivnil řadu hudebníků a kde rovněž pořídil první nahrávky. Oliverův Creole Jazz Band patřil v Chicagu k nejoblíbenějším orchestrům a vynikal zdvojeným obsazením kornetu, na který vedle Kinga hrál jeho žák Louis Armstrong. Za pár let ovšem Armstrong Olivera převálcoval charismatem, svítivějším tónem a efektnější sólovou hrou. Zatímco Kingova kapela byl ještě kolektiv, kde nikdo moc nepřečníval,…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte