mobrazek_788.gif
mobrazek_788.gif • Autor: Respekt

vobrazek_788.jpeg
Fotografie: Zmrzliny pro Blaira a Browna. Zvítězili, ale triumf to nebyl. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

V pátek ráno všechny britské listy svorně papouškovaly floskuli o „historickém“ třetím funkčním období Labouristické strany a jejího lídra Tonyho Blaira. Novináři počítali, k jakému datu se Blair stane nejdéle sloužícím premiérem v britských dějinách. Ten sice – ve volbách, jež si dal ke svým 52. narozeninám – rozhodně zaznamenal úspěch, ale s jeho radostí z vítězství se mísilo zcela zjevné roztrpčení. Naoko jsme zaznamenali vítězství, ale triumf to rozhodně nebyl.

Nebylo to ani zdaleka srovnatelné se „slavným výpraskem“, který labouristé Tonyho Blaira před osmi lety uštědřili toryům. Ale nebyla tu ani velká euforie, davy, které by mu mávaly na cestě do Buckinghamského paláce. Navenek Blairovi nic nepotvrzovalo, že britští voliči jeho osobně a jeho politiku plně podporují a že získal na další čtyři roky jejich plnou důvěru.

Vítěz s natlučeným nosem

Tradiční volební rituály ovšem proběhly kompletně a podle pravidel. Televizní diváci celou noc sledovali sčítání hlasů a vyhlašování výsledků; už v deset večer ve čtvrtek bylo jasné, že konzervativci Michaela Howarda sice nezvítězí, ale že se vzpamatovali z osmileté letargie a konečně vyrazili do protiútoku. V zavedeném volebním obřadu Howard v pátek oznámil, že hodlá v nejbližší době na funkci šéfa strany rezignovat – je prý příliš starý, v době příštích voleb mu bude 67 let a Británii…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte