Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Mafie pro 21. století

Organizovaný zločin má dvojnásobný roční obrat než nejsilnější italská společnost – automobilka Fiat. Jenom z výpalného prý mafie získává 14 miliard eur ročně, což je zhruba polovina příjmu českého státního rozpočtu. Tyto čerstvé zprávy potvrdily slova šéfa italské policie Gianniho De Gennara, která pronesl před více než deseti lety v italském parlamentu, když hovořil o velkém úspěchu v podobě zatčení největšího mafiánského bosse Tota Riiny: „Boj proti mafii je nekonečný proces, neboť organizovaný zločin je hluboce zakořeněný sociální jev. Mafie utrpěla ránu, ale její existence není ohrožena.“

Fotografie: Tady zatkli v roce 1993 Riinu. Boss bossů je za mřížemi, ale jeho následníci teď pronikají do legálního byznysu. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Tady zatkli v roce 1993 Riinu. Boss bossů je za mřížemi, ale jeho následníci teď pronikají do legálního byznysu. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Organizovaný zločin má dvojnásobný roční obrat než nejsilnější italská společnost – automobilka Fiat. Jenom z výpalného prý mafie získává 14 miliard eur ročně, což je zhruba polovina příjmu českého státního rozpočtu. Tyto čerstvé zprávy potvrdily slova šéfa italské policie Gianniho De Gennara, která pronesl před více než deseti lety v italském parlamentu, když hovořil o velkém úspěchu v podobě zatčení největšího mafiánského bosse Tota Riiny: „Boj proti mafii je nekonečný proces, neboť organizovaný zločin je hluboce zakořeněný sociální jev. Mafie utrpěla ránu, ale její existence není ohrožena.“

Když obchod kvetl

Souboj s organizovaným zločinem je skoro stejně starý jako existence jednotného italského státu. S mafií si ovšem neporadil ani Benito Mussolini, který na Sicílii poslal armádu, a hospodářský rozvoj po druhé světové válce kmotrům naopak nahrál. Z římského centra přicházely na chudý jih Itálie po desetiletí finanční injekce, kterých organizovaný zločin využil, aby si urval podíl na stavbách dálnic, přehrad či vodovodů. A tam, kde projekty mohly ohrozit kontrolu teritoria, stavby zastavil či nekonečně prodlužoval. Sicílie je tak plná nedostavěných vodovodů a třeba 220 kilometrů dlouhá dálnice z Messiny do Palerma se staví od roku 1975. Před několika dny přišla zpráva, že bylo zatčeno několik mafiánů, kteří se chystali ovlivnit stavbu velkého mostu, který…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].