Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Třikrát na okraj

V říjnu 2001 oceňoval Respekt razantní postup ústeckého soudce Jiřího Berky, když se na rozdíl od svých kolegů nezalekl žalob krachujícího železářského krále Zdeňka Zemka a poslal jednu z jeho firem do konkurzu. Dnes je Berka proslulý ze zcela jiného důvodu: už loni na jaře ho začala policie stíhat kvůli podezřelému konkurzu Union banky a od minulého týdne má na krku obvinění ze zločinného spolčení při konkurzech ZKL Klášterec a Stavební podnik Ralsko. Policie a státní zástupce mají za to, že Berka, jeho oblíbený správce Daniel Thonat a další společníci fungovali jako zločinecký gang, který zařizoval bankroty „na zakázku“. Proč? Někteří objednatelé chtěli jistotu, že do podniku přijde spřátelený správce, který se nebude šťourat v minulosti (to byl zřejmě případ Zbrojovky Brno), jiné podniky, jež Berka poslal do konkurzu, byly podle policie prostě rozkradeny. Odhad škody zatím zní na 100 milionů.

Příznačné je jedno: na podivné dění kolem Berkových konkurzů upozornilo až velké sousto, které si ukousl s Union bankou a Zbrojovkou. Zůstat u malých konkurzů, zřejmě by dál oblékal talár. Případ snad rozhýbe tuzemské politiky, aby změnili český konkurzní zákon: dnes správcům přiděluje příliš pravomocí a věřitelům příliš málo.

•••

Ministr financí prosadil kompletní výměnu vedení České konsolidační agentury – jednou z nových tváří v představenstvu má být analytik České spořitelny Mojmír Hampl (28). Od Sobotky je to zajímavý tah.…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte