Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Tip

mobrazek_388.gif
mobrazek_388.gif • Autor: Respekt

vobrazek_388.jpeg
Fotografie: Obálka knihy. Repro Respekt • Autor: Respekt

Izraelská novinářka a spisovatelka, pražská rodačka Ruth Bondyová se k nám v krátké době už potřetí vrátila jako autorka. Nejprve tu vyšel její objevný, strhující obraz situace židovské menšiny u nás ve 30. letech a za protektorátu, v němž kombinuje pohled svědka a historika (Jakob Edelstein, 2001). Na slovníku dnes už mrtvé hovorové řeči českých Židů (Mezi námi řečeno, 2003) překvapuje mj. její cit pro češtinu, který prokazuje i jinde (přeložila do hebrejštiny Švejka, prózy M. Kundery, B. Hrabala aj.). Je tedy z těch, kterým se kdysi říkalo „stavitelé mostů“, rozumí se mezi třemi národy, které až do katastrofy spolu žily v české kotlině. Vědomí o tomto spolužití bylo víc než půl staletí potlačováno, a záplava vzpomínkových knih proto patří k tomu nejlepšímu, co přinesla doba po roce 1989. I třetí kniha Bondyové na českém trhu (Víc štěstí než rozumu, 2003) je vzpomínková. Autorka má samozřejmě na co vzpomínat: jako mnozí zažila to nejlepší i to nejhorší, co se mohlo člověku jejího původu ve střední Evropě udát. Její vzpomínání je však výjimečné: především pro zvláštní humor, střídmost a neokázalou, přísnou moudrost, s níž vidí Čechy, Němce, Židy, Izraelce i sebe samu v tom mumraji minulých osmdesáti let. Bondyové lze věřit každé slovo. To se stává málokdy.

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte