Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Proč Francie zvolila zákaz

mobrazek_378.gif
mobrazek_378.gif • Autor: Respekt

vobrazek_378.jpeg
Fotografie: Ve Francii je do státní školy nepustí. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

„Zákon měl bojovat proti islámskému radikalismu, nejspíš ho ale ještě povzbudí, protože muslimové se jím cítí být stigmatizováni,“ komentoval francouzský sociolog Farhad Khosrokhavar v minulých dnech pro agenturu AP přijetí právní normy, jež na státních školách v zemi galského kohouta zapovídá nošení šátků a dalších „okázalých“ náboženských symbolů. Politici se ale brání. „Náboženská neutralita je jedním ze základních kamenů francouzské společnosti,“ vzkázal kritikům prezident Jacques Chirac, který úpravu navrhl. A přidal se také mluvčí parlamentu Jean-Louis Debré: „Školy jsou tu od toho, aby se na nich vyučovalo, ne proto, aby sloužily militantní náboženské agitaci.“ Opřít se mohou i o podporu veřejnosti (se zákazem souhlasí na 70 % populace), která považuje tento represivní krok za nezbytný k udržení podmínek, jež v zemi od francouzské revoluce umožňují pokojné soužití lidí různého vyznání.

Hidžáb

Muslimové, kterých dnes v šedesátimilionové Francii žije na pět milionů, a tvoří tak 8 % populace, začali do země přicházet v polovině minulého století především z bývalých kolonií. Francie se tehdy těšila mimořádnému ekonomickému růstu a prosperitě a přistěhovalci z východu tam mířili s nadějí na lepší život. V prvních desetiletích byli vítáni jako levná pracovní síla a zdálo se, že s většinovou společností se bez větších potíží sžijí…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte