Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Návrat Václava Havla

Poprvé od svého odchodu z Pražského hradu si Václav Havel pozval novináře na setkání. Nic zvláštního se tam vlastně nestalo: bývalý prezident neohlásil návrat do politiky, hodnocení svého nástupce se spíše vyhýbal a rozpovídal se do délky občas těžko snesitelné. Jeho dvouhodinovka s tiskem však připomněla to, co s jeho odchodem jako by úplně zmizelo i z celé české politiky – přemýšlení, které má ambici přesáhnout hranice země a mířit desítky let dopředu.

V jedné chvíli se Havel pustil do emotivního výčtu národních zájmů: místo odporu k sudetským Němcům by to podle něj měl být odpor k bezhlavému budování průmyslových zón, jež zahraniční investoři stejně brzy opustí, a zůstanou po nich jen prázdné haly a zabraná krajina, odpor k zemědělským velkochovům, jaderným elektrárnám či k měření života jen podle růstu HDP. Ten výčet byl možná otřepaný, možná přehnaný, možná „ideologický“. Ale rozhodně se vymyká z politické rutiny.

„Necítím se obyvatelem jen této kotliny, ale celého světa,“ vysvětloval Havel, proč jsou pro něj dnes důležitější strasti disidentů na Kubě nebo běloruské opozice než domácí politika. Právě takovou inspiraci by „tato kotlina“ občas potřebovala. Lidé kolem Havla už delší dobu chystají „think tank“, názorové centrum západního střihu. Což o to, těch pár známých českých „think tanků“ – Občanský institut, Liberální institut a dnes nejpopulárnější Centrum pro ekonomiku a politiku…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2055
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte