Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Moratorium na děti

Na začátku roku vztyčili na Univerzitním náměstí v centru Bukurešti sloupové hodiny, jejichž podstavec zdobí nápis „Bukurešť – Rumunsko – Evropa“. Pod ciferníky, které mají do čtyř stran ukazovat přesný čas, se na displeji skví ještě žlutá čísla, oznamující, kolik dní Rumunsko aktuálně dělí od plánovaného vstupu do Evropské unie v roce 2007. Zatímco digitální odečet funguje bezchybně, hodiny se neomylně po několika dnech porouchají a musí být opraveny. Sloup se tak stal nechtěným symbolem klopotné snahy země na její cestě do Unie.

mobrazek_372.gif
mobrazek_372.gif • Autor: Respekt

vobrazek_372.jpeg
Fotografie: O rumunské sirotky je ve světě zájem, ale vše vázne na domácí právní džungli. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Na začátku roku vztyčili na Univerzitním náměstí v centru Bukurešti sloupové hodiny, jejichž podstavec zdobí nápis „Bukurešť – Rumunsko – Evropa“. Pod ciferníky, které mají do čtyř stran ukazovat přesný čas, se na displeji skví ještě žlutá čísla, oznamující, kolik dní Rumunsko aktuálně dělí od plánovaného vstupu do Evropské unie v roce 2007. Zatímco digitální odečet funguje bezchybně, hodiny se neomylně po několika dnech porouchají a musí být opraveny. Sloup se tak stal nechtěným symbolem klopotné snahy země na její cestě do Unie.

Ceauşescovo dědictví

Rumunsku se nedaří plnit požadavky Unie dostatečně přesvědčivě a dostává se do časové tísně. V tandemu s Bulharskem je slabší částí kandidátské dvojice. Evropská komise Bukurešti nepřiznala, na rozdíl od Sofie, statut funkční tržní ekonomiky ani ve své poslední hodnotící zprávě z loňského listopadu. Za svým jižním sousedem zaostává Rumunsko také v počtu uzavřených kapitol, včetně klíčové oblasti justice.

Zatím poslední vážné varování do Bukurešti dorazilo před dvěma týdny od skupiny poslanců Evropského parlamentu, kteří navrhli přerušení přístupových jednání. To sice reálně nehrozí, neboť rozhovory o vstupu do Unie může zmrazit jen Evropská komise – a ta už mezitím oznámila, že nic takového nemá zatím v úmyslu. Důkazem jsou čerstvě schválené unijní dotace pro Bulharsko a Rumunsko na roky 2007 až…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte