Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Filmy

mobrazek_391.gif
mobrazek_391.gif • Autor: Respekt

vobrazek_391.jpeg
vobrazek_391.jpeg • Autor: Respekt

Tak rozporuplně přijímaný film, jakým je debut dánského režiséra Christoffera Boeho Rekonstrukce, se nevidí v české distribuci často – na jedné straně superlativy, vyzdvihující krásu, inteligenci a osobitost díla, proti nim odsudky hovořící o mondénní hříčce beze smyslu. Třicetiletý režisér ve svém díle o milostném trojúhelníku experimentuje s filmovou formou natolik, že divák nedokáže plně pochopit, co se reálně odehrává a co je jen přelud. Jeden z hrdinů, spisovatel August, totiž píše román o lásce, jehož postavy vstupují do reality filmu, jejich příběh však není lineární, protože nespokojený literát škrtá a vypráví osudy milenců stále znovu a jinak – rekonstruuje je. Ať už Rekonstrukce diváka nadchne či znudí, dvě významné ceny z loňského festivalu v Cannes dokazují, že dánská kinematografie se stále drží na evropské umělecké špičce.

•••

Nádhernou podívanou pro každého je naopak novozélandský snímek Pán velryb režisérky Niky Caro. Vychází z prastarého mýtu, podle nějž první obyvatel Nového Zélandu Paike sem připlul na zádech velryby a stal se vůdcem. Každý další prvorozený mužský potomek ostrovana má pak nést jeho tradici. Vesničana Kora ale synové opustí a zbude jen dcera – dá jí jméno Paiekea. Se jménem však dívka dědí i nezdolnou samostatnost, a když se odmítne s otcem odstěhovat za jeho přítelkyní do Německa, vypuká drama, ve kterém se obnažuje…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1528
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte