Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Spiknutí proti Praze

Představme si, že v Česku neexistují jasná pravidla silničního provozu. Ne že by se jezdilo bez nich, jen si každý musí ta „svá“ pravidla domluvit zvlášť. Takže po nákupu auta musí každý zajít na úřad a dohodnout si tam, jak rychle bude například moci projíždět obcí. Zdá se to nesmyslné a navíc jako ideální pastva pro korupci? Asi ano. Ale přesně taková situace panuje v rozvoji a ochraně českého i evropského architektonického skvostu – historického centra Prahy. A je to znát: stížnosti a vztek vyvolané ohrožením památek, které ročně do města přilákají miliony turistů, teď nově doprovází i varování expertů UNESCO: pokud budete realizovat své nové plány, Praha vypadne z prestižního seznamu nejcennějších památek světa.

Fotografie: Praha l. p. 1880. Je to k nevíře, ale od té doby se na tomto pohledu té=měř nic nezměnilo. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Praha l. p. 1880. Je to k nevíře, ale od té doby se na tomto pohledu té=měř nic nezměnilo. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Představme si, že v Česku neexistují jasná pravidla silničního provozu. Ne že by se jezdilo bez nich, jen si každý musí ta „svá“ pravidla domluvit zvlášť. Takže po nákupu auta musí každý zajít na úřad a dohodnout si tam, jak rychle bude například moci projíždět obcí. Zdá se to nesmyslné a navíc jako ideální pastva pro korupci? Asi ano. Ale přesně taková situace panuje v rozvoji a ochraně českého i evropského architektonického skvostu – historického centra Prahy. A je to znát: stížnosti a vztek vyvolané ohrožením památek, které ročně do města přilákají miliony turistů, teď nově doprovází i varování expertů UNESCO: pokud budete realizovat své nové plány, Praha vypadne z prestižního seznamu nejcennějších památek světa.

Náměstí Republiky

V bývalých tereziánských kasárnách na náměstí Republiky ve středu města má vzniknout obrovské obchodně-úřednické centrum. Velikost chystaného skleněného kvádru se může přirovnat snad jen k Paláci kultury – a prostor, na kterém bude stát, je velký jako Staroměstské náměstí. V podzemí se má stavět několik pater garáží, které do centra denně přivábí další tisíce aut. Tato stavba je dokonalou ilustrací potíží, do nichž Praha pod současnými správci upadá.

Začněme posledně jmenovaným přínosem nového centra – garážemi a vábením tisícovek aut. To je v příkrém rozporu s dlouhodobě vyhlašovaným cílem města vystrnadit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v08.gif

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.