Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Monzun se vydařil, jdeme do voleb

Fotografie: Tak vypadá Vádžpejí, když se neusmívá. V dnešní době se to nestává často. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Tak vypadá Vádžpejí, když se neusmívá. V dnešní době se to nestává často. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Mlhavé ráno v Novém Dillí. U stánku si pár lidí kupuje tisk. Z předních stránek se usmívá premiér Atal Béharí Vádžpejí. Titulky se vracejí k jeho lednovému rozhodnutí uspořádat v zemi předčasné parlamentní volby. „Vlastně nevím, komu dám hlas. Ještě žádná vláda nesplnila ani polovinu toho, co naslibovala,“ krčí rameny Randhir Kumár, advokát z Dillí. „Politici i úředníci jsou zkorumpovaní. Je jedno, kdo tam nahoře bude sedět,“ dodává.

Lidí, jako je on, by se v Indii asi našlo dost. Jenže nedávný rozsáhlý průzkum, zveřejněný v týdeníku India Today, ukázal, že 45 % respondentů označuje Vádžpejího skóre za dobré – 10 % dokonce za výborné, naopak jen 29 % za průměrné. Pouze 8 % z celkem 18 tisíc dotázaných mužů a žen napříč celou Indií si myslí, že šéf vlády dělá svou práci špatně. Není divu, že Vádžpejího strana vycítila šanci. Asi už koncem dubna, zhruba půl roku před řádným termínem, se budou v největší demokracii světa konat volby. K urnám v 800 tisících okrsků se vydá 600 milionů lidí.

Opatrná rétorika

Když Indická lidová strana (Bharatiya Janata Party – BJP) v roce 1999 podruhé za sebou vyhrála volby, zdálo se, že je jen otázkou času, než se vláda utvořená z nesourodého spojení více než dvaceti stran rozpadne. Koalici postupně několik partnerů vskutku opustilo. Vádžpejí, jenž letos oslaví 79. narozeniny, svůj kabinet ale udržel a má…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v08.gif

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.