mobrazek_265.gif
mobrazek_265.gif • Autor: Respekt

vobrazek_265.jpeg
vobrazek_265.jpeg • Autor: Respekt

Premiéru hry amerického dramatika Williama Ingeho Návrat do pekla připravilo na pátek a sobotu (6. a 7. 2.) pražské Divadlo pod Palmovkou. Jméno autora je u nás známější v souvislosti s filmem – podle jeho her a scénářů vznikl například snímek Zastávka v Kansasu s Marilyn Monroe nebo vrcholné dílo režiséra Elii Kazana Třpyt v trávě. William Inge (1913–1973) měl trochu smůlu, že ve své době zůstával ve stínu mladšího kolegy Tennessee Williamse. Oba dramatiky výrazně ovlivnil A. P. Čechov. Na rozdíl od Williamsových výjimečných hrdinů jsou Ingeho charaktery přirozenější a reálnější. Ve vrcholné hře Návrat do pekla (1963) vykresluje Inge komorní vztahové drama ženy, která žije v domě s mladším milencem a za kterou na propustku z nápravného zařízení přijíždí syn. Inscenaci režíroval umělecký ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik.

•••

Italský dramatik Luigi Pirandello (1867–1936) patří podobně jako třeba Nor Knut Hamsun k oněm kontroverzním postavám literárních dějin, které si zadaly s totalitou. Vypočítavé nadšení pro Mussoliniho fašistický režim mu už nikdo neodpáře, na druhou stranu dramatické dílo zanechal tento laureát Nobelovy ceny pozoruhodné. Mnohaleté soužití s duševně nemocnou manželkou, kterou dramatik odmítl dát do ústavu, mu poskytlo vhled do temných koutů lidské mysli. Moravské divadlo v Olomouci uvede v pátek 6. 2. inscenaci jeho…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte