Legendární sovětský rozvědčík Vasilij Mitrochin (82) zemřel minulý týden v Londýně. Legendu z něj neudělala práce pro KGB, ale proti ní. Od roku 1972 až do svého odchodu do důchodu v roce 1984 tajně shromažďoval dokumenty z celé éry sovětské rozvědky a v roce 1992 propašoval šest beden svého archivu do Londýna.

Bývalí nepřátelé Sovětského svazu, USA, Británie a další, tak získali obsáhlý materiál o aktivitách ruských špionů na jejich území, o tom, koho naverbovali, kdo KGB donášel, jaké krycí firmy tam KGB založila. Pokud jde o někdejší spojence Sovětského svazu, jsou ovšem Mitrochinovy informace dost kusé. To se týká i působení kádrových pracovníků a agentů KGB v české kotlině.

Dozvíme se z nich, že počátkem sedmdesátých let donášelo KGB několik prominentních členů ÚV KSČ, že KGB měla přístup k seznamům a svazkům zdejších spolupracovníků StB a také znala podrobnosti o operacích StB proti disidentům a emigrantům. O zdejších agentech sovětské bezpečnosti však není v Mitrochinově archivu bohužel ani zmínka. Kromě upozornění, že tady jsou a že je KGB vyhledávala mezi významnými komunisty, estébáky a manažery významných podniků. K jejich jménům neměl Mitrochin přístup, a tak – dodnes v bezpečném utajení – odpočívají v trezorech nástupnické organizace kágébáků – FSB. To samozřejmě rozněcuje fantazii a obavy, živené tu a tam dokumenty nejasného původu, podle nichž ten či ten ministr „zaručeně“ pracoval pro KGB. Pravost dokumentů ovšem…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte