Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Pánská jízda Helmuta Newtona

Fotografie: Jeho snímky jitřily smysly pouze v přijatelných hranicích obrazového magazínu. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Jeho snímky jitřily smysly pouze v přijatelných hranicích obrazového magazínu. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Za volantem cadillacu a v samém srdci Hollywoodu – život jednoho z nejslavnějších fotografů 20. století Helmuta Newtona nemohl skončit příznačněji. Minulý pátek nezvládl 83letý umělec řízení, naboural a po převozu do nemocnice podlehl těžkým zraněním. Newtonovo rozsáhlé dílo, jehož retrospektivu viděla Praha ani ne před měsícem, se tak definitivně uzavřelo, diskuse o jeho hodnotě a smyslu ale zdaleka nekončí.

Cesta ke slávě

Muž, kterého znal celý svět jako fotografa módy, celebrit a provokativních dámských aktů, přišel na svět roku 1920 v Berlíně pod jménem Helmut Neustädter. Jeho otec byl úspěšným majitelem továrny na knoflíky, takže mladý Helmut mohl užívat života plnými doušky. Miloval plavání, děvčata a ve dvanácti si koupil první fotoaparát. Osud židovské rodiny se ovšem zkomplikoval po nástupu Hitlera k moci. Tatínek se dlouho domníval, že spořádaným Němcům nic nehrozí, takže rodina se rozhodla emigrovat až na poslední chvíli – v roce 1938 odešli rodiče do Jižní Afriky, kde Newtonův otec zdeptaný nacistickým terorem zakrátko zemřel, a osmnáctiletý Helmut putoval do Singapuru a později do Austrálie. Po válce si v Melbourne otevřel malé studio, oženil se a živil se portrétováním svatebčanů a novorozeňat. Časem se přeorientoval na módu a akty a Austrálii vyměnil za Paříž, kde v 60. letech začala v časopise Vogue jeho nejslavnější éra.

Světoběžník Newton měl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v05.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.