Čeští policisté v boji s terorem zavětřili důležitou stopu: karikaturista Štěpán Mareš, který před krajskými volbami vyvěsil v Třebíči billboard s tváří Usámy bin Ládina a sloganem „I já to myslím upřímně“, se podle nich dopouští propagace terorismu. Rozjelo se vyšetřování a státní zástupce oznámil, že Marešův osud předává do rukou politologa Zdeňka Zbořila, jenž má vyhotovit znalecký posudek. Dá se předpokládat, že Mareš nakonec Guantanámu unikne, protože Zbořil se už nechal slyšet, že nejde o trestný čin, jen satiru „za hranicí obecné slušnosti“.

Přesto po téhle švejkovské historce zůstává pachuť. Od vyhlášení války s teroristy západní společnost úzkostlivě sleduje, zda mocenské složky nevyužijí „válečný stav“ jako záminku k omezování občanských svobod. Čeští policisté prozatím dokázali, že nedokáží rozlišit legraci od výzvy k násilí, takže se máme opravdu na co těšit.

A ještě jedna věc. Ve stejném týdnu, kdy šli policisté po Marešovi, vyhrožovali na hrobě masového vraha Klementa Gottwalda komunističtí mládežníci spolu s šéfkou pražské buňky KSČM novou revolucí, kdy dnešní demokraty „přejde smích“. V policii to jako obvykle žádnou potřebu vyšetřovat nevyvolalo. Je ostatně pohodlnější servilně pronásledovat kreslíře, který zesměšňoval kampaň pana premiéra, než si pozvat na výslech stále mocnější bolševiky.

v49.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte