mobrazek_1860.gif
mobrazek_1860.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1860.jpeg
Fotografie: Jerzy Popieluszko. Repro Respekt • Autor: Respekt

Tenkrát před dvaceti lety to vzbudilo strach i pobouření nejen v Polsku: tajná policie unesla a umlátila mladého varšavského kněze, zpovědníka stávkujících dělníků. Vražda Jerzyho Popieluszka byla v katolické zemi tak neslýchaná událost, že měla i bezprecedentní následek. Poprvé v komunistickém bloku šli důstojníci tajné policie za takovou akci do kriminálu.

Život Jerzyho Popieluszka zní jak pašijový příběh. Původně venkovský kněz nastoupil do Varšavy a v 33 letech se pustil do tak odvážných veřejných vystoupení, že ho záhy znal kdekdo. V roce 1980, kdy se rodilo hnutí Solidarita, jako vůbec první kněz přišel mezi varšavské stávkující. Když o rok později vyhlásil generál Jaruzelski v zemi výjimečný stav, Popieluszko začal sloužit veřejné mše za vlast (jednou přizval exorcistu, aby „vymítali ďábla“ z Polska). Státní bezpečnost se populárního kazatele snažila tři roky zdiskreditovat, před domovní prohlídkou mu například podstrčila do bytu zásobu zbraní a výbušnin. Provokace však byla trapně nepravděpodobná – Popieluszko bydlel v garsonce po tetě, kam neustále chodily návštěvy.

V noci 19. října 1984 se kněz vracel z Bydhoště. Vezl ho jeden z dělníků ze Solidarity, kteří se z obav o Popieluszkovo bezpečí rozhodli faráře osobně chránit. V lese před Toruní je zastavili muži v uniformách dopravní policie: šoféra přiměli přesednout do svého fiatu, kněze ztloukli a nacpali do kufru…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte