Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Tma za okny Bruselu

Během debaty o členství Turecka projevila část Evropské unie strach, že jednou budeme sousedit s Íránem a Sýrií, cizími světy, z nichž může vzejít nebezpečí. Dobrá. Jenže už teď EU s jedním cizím světem sousedí – s Běloruskem. Ponurým státem, kde vládne diktátor Alexandr Lukašenko, zarytý nepřítel Západu a vlastních občanů. Češi tuto tíhu dobře znají z časů, jež skončily sotva před patnácti lety, Bělorusové ji mají doma pořád a jen tak se jí zřejmě nezbaví. Podle referenda skončeného minulý týden může Lukašenko šéfovat státu i třetí volební období, a pak další a ještě další. Jako padesátiletý chlapík a nadšený hokejista na to má sil dost. Takže zatímco u jeho staršího souputníka Fidela Castra lze čekat, až jej smrt zastaví, v případě Lukašenka se musí stát něco jiného.

Jiné než za Husáka

Jak se vlastně Bělorusko vymklo osudu ostatních postkomunistických společností a stalo se černou ovcí Evropy? Těžko říct. I tady se daly do pohybu změny vyvolané pádem železné opony. Zformovala se demokratická opozice, vznikl svobodný tisk, zárodky občanské společnosti. Po rozpadu Sovětského svazu sáhli Bělorusové po nezávislosti. Vše bylo slušně rozjeté k tomu být prozápadně orientovaným, slušným sousedem Polska aspirujícím na členství v EU a NATO. Například ve srovnání s Ukrajinou mělo Bělorusko výhodu geografické polohy: od rozšiřující se demokratické Evropy je nedělí pás Karpat ani různé historické resentimenty. Jenže v roce 1994 se stala chyba: v…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2165
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte