Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Poturčenec horší Turka

Francie zaznamenala první dvě „oběti“ tzv. šátkového zákona. Podle nového zákona o laicitě, zakazujícího od počátku září nošení nápadných náboženských symbolů ve veřejných školách, byly minulou středu vyloučeny ze školy v Mulhouse dvě dvanáctileté muslimky. Co nešťastným Khouloud a Dounie zbývá? Buď drahá soukromá škola, nebo dálkové studium. Shodou okolností týž den během své soukromé návštěvy Francie udělil televizní stanici LCI rozhovor turecký premiér, reprezentant islamistické strany Recep Tayyip Erdogan. „Jako otec trpím,“ prohlásil na adresu faktu, že dvě jeho dcery studují v USA, neboť tam – na rozdíl od přísně sekulárního Turecka – mohou do školy nosit šátek. Je to prostě tak: v tomto smyslu splňuje Turecko evropský trend, který se prosadil zatím ve Francii a některých spolkových zemích Německa. Jenže je to skutečně znak, který dělá Evropu Evropou?

Poturčenec horší Turka, říkávalo se před staletími. Dnes se – s ohledem na „šátkovou legislativu“ v Evropě – příměr posunul. Kdo se snaží být ve své sekulárnosti ještě přísnější než Mustafa Kemal Paša, je horší Atatürka. Nabízí se dvojí závěr. Za prvé: kdyby se měla evropskost poměřovat zákazy náboženských symbolů, je Turecko Evropanem par excellence. Ovšem za druhé: spočívá-li evropskost spíše v názorové mnohosti a toleranci, nebylo by od věci poohlédnout se – tak jako Erdoganovy dcery – po praxi v USA. Tam nikomu nevadí ani kříže, ani…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte