Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Kdo by chodil na Titanic

Hollywoodské filmy postupně ovládly biografy ve většině zemí světa, výjimky se ale dosud najdou. Jižní Korea, v současnosti přední asijská kinematografická velmoc, zatím americké expanzi vzdoruje udatně, a boj o diváka dokonce patří k horkým tématům ve vzájemných vztazích obou zemí. Potvrdil to i filmový festival, který v polovině října proběhl v jihokorejském Pusanu.

Sever na plátně

Americkému filmu se v Koreji příliš nedaří: v návštěvnosti je stále na druhém místě za domácím filmem. Americká studia dlouho věřila, že po asijské ekonomické krizi v roce 1997, která tvrdě postihla místní filmovou výrobu, získají konečně v korejské audiovizi ekonomickou převahu. Bez masivní státní injekce by domácí filmový průmysl rok 1997 opravdu nepřežil, díky státní překlenovací dotaci a systému ochranných kvót se však k rozčarování Američanů brzy otřepal. Už v roce 1999 dobyl kina domácí hit Swiri, příběh ozbrojené konfrontace Severní a Jižní Koreje – se svými šesti miliony diváků trojnásobně překonal návštěvnost hollywoodského velkofilmu Titanic. A to byl začátek boomu, který trvá dodnes. Nejdražší film v historii místní kinematografie Silmido (stál 10 milionů eur), vyprávějící příběh tajného sebevražedného komanda, které mělo v 60. letech zavraždit severokorejského vůdce Kim Il-sunga, letos v návštěvnosti trojnásobně trumfnul největší hollywoodské trháky a na další letošní premiéru, akční film z korejské války Taegukgi pak s jeho 12 miliony diváků…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte