Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…
vobrazek_1851.jpeg • Autor: Respekt
vobrazek_1851.jpeg • Autor: Respekt

Církev, homosexuální dospívání a temná atmosféra frankistického Španělska. Co víc by si člověk mohl přát, když se táhne do kina podzimní plískanicí. Jenže režisér Pedro Almodóvar má prostě talent. Měl ho, když v sedmdesátých letech točil nízkorozpočtové absurdní komedie, kterým rozuměli jen Španělé, a to ještě ti z Madridu. A má ho, i když specificky komickou kritiku španělského prostředí vystřídala poselství srozumitelná i hollywoodským byznysmenům. Režisér není humanitárním pracovníkem, ale jeho specialitou je přesto ochrana mezilidských vztahů. Mezi mužem a ženou. Mezi mužem a mužem. Či mezi mužem, který se touží stát ženou, a jiným mužem. Almodóvarovy kombinace jsou nekonečné. Nekonečná je i trpělivost, s níž nám v celém svém díle chce vysvětlit, že člověk může milovat bližního tisíci možnými způsoby. Kromě atmosféry film noir není možné přijít o trojí pohled na jeden příběh, o Almodóvarovy narážky na jeho filmové vzory a především o Gaela Garcíu Bernala, nezávislého herce, který po velkém úspěchu Mexické jízdy odolal pokušení stát se další mladou hollywoodskou „latino“ stálicí. Místo toho září v roli transsexuála oděného do kostýmů Jeana-Paula Gaultiera na Almodóvarově novém roztodivném nebi.

Autorka je hispanistka, přednáší na FF UP.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v43.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.