Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Podobní Putinovi rozumějí

Šéf zahraničního výboru poslanecké sněmovny Vladimír Laštůvka (ČSSD) se minulý týden rozplýval nad ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který „odvedl velký kus práce a je respektovaným partnerem Evropy, USA i Asie“. Reagoval tak na otevřený dopis asi stovky amerických a evropských intelektuálů a (většinou vysloužilých) politiků, kteří varují západní státníky před Putinovými diktátorskými sklony. Píší, že Západ ve vztahu k Rusku selhává, protože prezidenta až na výjimky nadšeně přijímá a mlčí k tomu, že tento muž postupně ničí politické svobody ve své zemi a posiluje už teď autoritativní stát. Laštůvka má jasno: „Je to účelová kritika.“ Za jakým zrádným účelem je vedena, už neříká, ale přesto se člověku z jeho slov nedělá úplně dobře.

Pan Laštůvka je zahraničněpolitický expert nejsilnější vládní strany a hlasatel názoru, že česká zahraniční politika by se měla na Rusko intenzivněji orientovat. Když oceňuje Putinův „pragmatismus“, zcela ignoruje, že ruský prezident téměř zničil žurnalistickou svobodu, zneužívá teroristické útoky k zavádění tvrdé centralizace, buduje státní kontrolu hospodářství, posiluje vliv tajných služeb, omezuje a zastrašuje opozici atd. atp. Domnívá-li se Laštůvka, že je to sympatický „velký kus práce“, co by asi zavedl v Česku, kdyby k tomu dostal příležitost?

Výzva, kterou tady podepsali i Václav Havel a Alexandr Vondra – což jí v českých médiích zajistilo palcové titulky – je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v41.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.