mobrazek_148.gif
mobrazek_148.gif • Autor: Respekt

vobrazek_148.jpeg
Fotografie: O'Neil: Neposlouchal mě. Foto ČTK • Autor: Respekt

Dostat padáka a pak sepsat hanopis na svého bývalého šéfa, to nepatří k pěkným manýrám. Jenže kdo by si takové pikantérie s chutí nepřečetl, když dotyčným šéfem je prezident USA a vyhozeným jeho ministr financí. V době, kdy se rozjíždí kampaně před prezidentskými volbami, má každá informace ze zákulisí šanci na vysoké umístění ve zpravodajství.

To vše lze hned zpočátku říct ke knize Cena loajality, která vznikla na základě výpovědí Paula O’Neilla, muže, jenž za éry nynější washingtonské administrativy dva roky vedl rezort financí. Na pultech v Americe se kniha objevila minulý týden a hned vyvolala rozruch. Leccos z toho, co O’Neill na George W. Bushe hází, je špínou a spíše než o prezidentově charakteru vypovídá o ukřivděných pocitech vyhozeného ministra. V několika případech však nabízí věcnou kritiku Bushových rozhodnutí a stylu jeho vlády.

Cla pro Virginii

Jen pramálo věcné byly ty kapitoly, jimž se zejména v Evropě dostalo velkého ohlasu – že Bush plánoval úder na Irák už před 11. zářím 2001, prostě hned, když nastoupil do Bílého domu. Bývalý ministr to v knize tvrdí, ale nijak nedokládá. Ani se nenamáhá poprat s faktem, který Bush hned po zveřejnění knihy pochopitelně vytasil na svou obranu. Jeho vláda neplánovala válku, pouze navázala na doktrínu, kterou vypracoval už předchozí kabinet Billa Clintona. V Iráku musí být dosaženo změny režimu, aniž by…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte