Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Třikrát na okraj

Východní Němci pořádají desetitisícové protestní demonstrace, nevídané od pádu komunismu, ale už je podle všeho pozdě. Od ledna 2005 kabinet Gerharda Schrödera omezí podpory v nezaměstnanosti. Německý nezaměstnaný dnes bere 60 % své předchozí čisté mzdy (má-li děti, pak 67 %), a to nejméně po dobu dvou let; po padesátce se délka podpory prodlužuje a lidé nad 57 let ji berou dvaatřicet měsíců. Schröderova vláda však prosadila změnu. Podpora se bude vyplácet rok, nejvýš rok a půl. Poté příjem spadne nikoli na 50 % čisté mzdy jako teď, ale na 345 eur v západních zemích a 331 ve východních. Plánu se podle šéfa expertní komise Petera Hartze (personální ředitel Volkswagenu) přezdívá Hartz IV a dnešní nezaměstnanost, na západě 8,5 % a na východě 18,5 %, má do tří let srazit na polovic.

Čtvrteční Hospodářské noviny srovnávají plán se záměry Grossovy vlády. Životní minimum pro rodinu se dvěma dětmi se sníží z 11 640 na 8500 korun, a pokud si ani jeden rodič nebude hledat zaměstnání, skončí rodina na nově zaváděném „existenčním minimu“ 5950 korun. Pro jednotlivce klesne životní minimum z 4100 na 2900, existenční bude 2030 korun. Podle HN je výsledek v Německu i v Česku stejný: dlouhodobě nezaměstnaní budou dostávat 12 % průměrného platu. Kdo by to řekl, že Škromach I je takový Hartz IV?

•••

Laskaví pravidelní čtenáři těchto glos vědí, že zákroky antimonopolního úřadu proti kartelům zde obvykle komentujeme se zdrženlivou skepsí. Teď je…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte