Východní Němci pořádají desetitisícové protestní demonstrace, nevídané od pádu komunismu, ale už je podle všeho pozdě. Od ledna 2005 kabinet Gerharda Schrödera omezí podpory v nezaměstnanosti. Německý nezaměstnaný dnes bere 60 % své předchozí čisté mzdy (má-li děti, pak 67 %), a to nejméně po dobu dvou let; po padesátce se délka podpory prodlužuje a lidé nad 57 let ji berou dvaatřicet měsíců. Schröderova vláda však prosadila změnu. Podpora se bude vyplácet rok, nejvýš rok a půl. Poté příjem spadne nikoli na 50 % čisté mzdy jako teď, ale na 345 eur v západních zemích a 331 ve východních. Plánu se podle šéfa expertní komise Petera Hartze (personální ředitel Volkswagenu) přezdívá Hartz IV a dnešní nezaměstnanost, na západě 8,5 % a na východě 18,5 %, má do tří let srazit na polovic.

Čtvrteční Hospodářské noviny srovnávají plán se záměry Grossovy vlády. Životní minimum pro rodinu se dvěma dětmi se sníží z 11 640 na 8500 korun, a pokud si ani jeden rodič nebude hledat zaměstnání, skončí rodina na nově zaváděném „existenčním minimu“ 5950 korun. Pro jednotlivce klesne životní minimum z 4100 na 2900, existenční bude 2030 korun. Podle HN je výsledek v Německu i v Česku stejný: dlouhodobě nezaměstnaní budou dostávat 12 % průměrného platu. Kdo by to řekl, že Škromach I je takový Hartz IV?

•••

Laskaví pravidelní čtenáři těchto glos vědí, že zákroky antimonopolního úřadu proti kartelům zde obvykle komentujeme se zdrženlivou skepsí. Teď je…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte