Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Prověrka i pro Jakeše

Velitele roty mlátiček vystřídal v čele Úřadu vlády chartista, což by mohla být pěkná tečka za celým případem. Jenže není. Po aféře s Pavlem Přibylem zbývá mezi nevysvětlenými otázkami například tato: Jak mohl tak vysoký státní úředník dostat prověrku od Národního bezpečnostního úřadu? Před rokem 1989 se aktivně podílel na potlačování lidských práv, po odchodu od policie si založil firmu s kapitánem StB – obojí je podle interních pravidel NBÚ dostatečným důvodem prověrku neudělit.

Stanislav Gross velmi pravděpodobně jako premiér za dva roky skončí a s ním i jeho suita totalitních bachařů a policajtů. Ale způsob udělování prověrek zůstane. Za sedm let existence NBÚ jako by se pozapomnělo, jak obrovskou má tento úřad moc. Prověrka pro seznamování s tajnými a citlivými informacemi je podmínkou pro nástup na většinu vysokých úřednických postů, včetně policie, tajných služeb či státních zastupitelství, bez prověrky nelze obchodovat se špičkovými technologiemi nebo zbraněmi. Pokud úřad prověrku neudělí, lze žádat – díky zásahu minulého Ústavního soudu – přezkum u nezávislé instance. Pokud ji však udělí, jeho slovo je definitivní. NBÚ by proto měl být ztělesněním důvěryhodnosti a poctivosti, jeho verdikty by měly být jasné a přesvědčivé. Kvůli prvnímu řediteli z let 1998–2003 Tomáši Kadlecovi však úřad získal pověst podivné instituce, jejímž zkoumáním by při troše známostí s Grossem prošel snad i Miloš Jakeš. Podezření kolem práce úřadu už tři roky…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte