Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Hledá se nepřítel státu

Fotografie: Věřte mi, liberálové jsou stejní jako komunisté. Foto Tomki Němec • Autor: Respekt
Fotografie: Věřte mi, liberálové jsou stejní jako komunisté. Foto Tomki Němec • Autor: Respekt

„Začíná tyranie levicového liberalismu.“ Těmito slovy rozpoutalo Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) vášnivou debatu o charakteru slovenského státu, která už měsíc a půl neutuchá. Zástupci KDH tak reagovali na verdikt švédského soudu, jenž odsoudil tamního kněze Aka Greena na měsíc do vězení mimo jiné za to, že označil homosexualitu „za rakovinu lidstva“. Za Greena se postavil zejména slovenský ministr vnitra Vladimír Palko (KDH), který jeho případ označil za „politický proces“. V deníku SME pak prohlásil: „Výrok pastora Greena není možné označit za úplně nepravdivý. Když například samotná homosexuální hnutí potvrzují, že homosexuálové podstatně častěji umírají na AIDS, tak z toho mi logicky vyplývá, že je to morální zlo.“ Zatímco verdikt soudu ve světě nevyvolal téměř ani zájem médií, na Slovensku strhl lavinu protestů, emocí a polemik. Proč právě zde?

Nový nepřítel

K pochopení souvislostí je třeba se na chvíli vrátit do roku 1991, kdy se na Slovensku odehrával zápas o podobu transformace a osud společného československého státu. Tehdy přišel předseda slovenské vlády a lídr Křesťansko-demokratického hnutí Ján Čarnogurský s myšlenkou, že po porážce komunismu bude křesťanské Slovensko konfrontováno s novým nepřítelem – liberalismem. Vzhledem k tehdejší politické turbulenci, která souvisela se soubojem o zachování společného…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v36.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.