Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

S Barrosem a důvěrou

Ještě v červnu, když se státy EU shodly na tom, že novým šéfem Evropské komise bude José Manuel Durăo Barroso, byla na místě opatrnost: dosavadní portugalský premiér byl vybrán jako kompromisní kandidát, který bude při sestavování týmu vystaven tlaku velkých zemí. Před deseti dny ovšem Barroso představil sestavu, která příjemně překvapila – od 1. listopadu začne úřadovat dosud nejliberálnější „eurovláda“. Je to nadějná zvěst pro Evropu jako celek i pro malé členské země a zároveň špatná zpráva pro zavilé euroskeptiky. Vzhledem k rozložení postů v Barrosově komisi nelze nadále omílat klišé, že velcí pokaždé převálcují malé směrem k evropskému socialismu.

Šťastná ruka

Zatímco nominace předsedy EK je věcí konsenzu členských států Unie, rozdělení jednotlivých portfolií konkrétním komisařům je už čistě záležitostí „europremiéra“. Po Barrosově volbě se ozývaly hlasy z Německa a Francie, že pro „své“ komisaře budou chtít silné ekonomické rezorty. Nový šéf jim vyhověl jen zčásti: zatímco Němec Günter Verheugen získal post komisaře pro průmysl a podnikání, Francouz Jacques Barrot „pouze“ dopravu. Oproti tomu ochranu hospodářské soutěže, na kterou měly oba státy zálusk, dostala liberální Nizozemka Neelie Kroesová. Jako jisté vyrovnání Barroso učinil Barrota ještě místopředsedou Komise (těch bude v nové EK pět).

Při dělení rezortů nevyšly s prázdnou ani nové členské státy. Po obavách, že dostanou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v35.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.