Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Zrnko pravdy v hromádce písku

mobrazek_1420.gif
mobrazek_1420.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1420.jpeg
Fotografie: Pozorovaná složitost neznamená, že za vším nemůže být nějaký prajednoduchý princip. (Letiště Charlese de Gaulla v Paříži.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Astrofyzik Stephen Hawking kdysi prohlásil, že jedenadvacáté století bude stoletím komplexity. Neměl přitom na mysli ani tak to, že s postupující globalizací bude čím dál těžší nacházet recepty na řešení stále spletitějších problémů. Spíš mu šlo o zásadní význam, který bude mít nová věda o komplexitě. Pod touto nálepkou si toho lidé zatím bohužel moc představit neumí, a pokud už ano, většinou to považují za cosi na hranici mezi vědou a New Age. Ne že by tak trochu neměli pravdu. Přesto ale existují důvody, proč začít tento vznikající obor brát vážně. Už proto, že nabízí klíč k pochopení tak složitých věcí a jevů jako je internet, oteplování planety nebo třeba fungování globálních teroristických sítí.

Rozplétání gordických uzlů

Když v roce 1984 zakládal laureát Nobelovy ceny za fyziku Murray Gell-Mann spolu se skupinou biologů, matematiků a počítačových vědců první ústav zaměřený na studia komplexních systémů – dnes respektovaný Santa Fe Institute –, nikdo přesně nevěděl, co si pod tím představit. Kupodivu, ani dnes to vlastně nikdo přesně neví. Komplexitu totiž asi nelze definovat jinak než negativně – komplexní systémy jsou prostě ty, u nichž selhává běžný způsob vědeckého uchopení pomocí rozkladu na části a odděleného studia těchto částí.

Představme si třeba tropický deštný prales. Na jednom hektaru najdeme i několik set druhů stromů a několik tisíc…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte