Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

mobrazek_1394.gif
mobrazek_1394.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1394.jpeg
Fotografie: Jesse Owens. Foto archiv • Autor: Respekt

Rekord Jesseho Owense coby sportovce, který na jedněch olympijských hrách získal čtyři zlaté medaile, už převálcovali jiní. Ale symbolem olympijské myšlenky a demokracie v boji proti totalitě Owens zůstává. V pondělí 9. srpna uplyne 68 let ode dne, kdy vyhrál svoji čtvrtou zlatou, a to v Berlíně, kde nacisté chtěli využít olympijské hry jako symbol nadřazenosti árijské rasy. Právě Afroameričan Owens jim udělal čáru přes rozpočet: zvítězil v bězích na 100 a 200 metrů, skoku dalekém a přispěl k triumfu štafety USA na 4×100 metrů.

Narodil se 12. září 1913 v Alabamě. Když mu bylo 18 a jako atlet se prosazoval na střední škole v Ohiu, za pořadatele OH v roce 1936 byl vybrán Berlín, aby tak symbolizoval návrat výmarského Německa mezi demokratické národy. Jenže dva roky poté se chopili moci nacisté a mnozí na Západě se brzy zděsili. Ve Třetí říši byli totiž neárijští sportovci vyloučeni ze svazů financovaných nacisty, a tak se ozývaly hlasy k bojkotu her. Když ale v roce 1936 – po začátku občanské války ve Španělsku – odpadla možnost plánované alternativní „Olympiády národů“ v Barceloně, do Berlína nakonec přijelo 49 delegací včetně americké s Jesse Owensem.

Na hrách zprvu převládl nacistický duch. Málokdo si dnes uvědomuje, že štafetu olympijského ohně z místa původních her do dějiště her aktuálních vymyslela nacistická propaganda – aby tak předvedla návaznost árijské…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte