Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Legenda o Bohumilu Hrabalovi

mobrazek_1426.gif
mobrazek_1426.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1426.jpeg
Fotografie: Povím vám jednu pověst o Pepinovi, přátelé. (Tomáš Mazal první zleva.) Foto Torst • Autor: Respekt

Poměřování spisovatelů co do velikosti je pochybné, neboť každý je reprezentantem vlastního světa, Bohumil Hrabal se u nás nicméně stal spisovatelem asi nejpodivuhodnějším. Jeho zdánlivě výlučné texty, v nichž se avantgardní podněty podivně snoubí s hospodským folklorem i dějinami filozofie, poutaly dobrých třicet let zájem nejširšího obecenstva a posloužily jako předlohy populárních i experimentálních adaptací ve filmu i na divadle. V posledních deseti letech svého života sklízel ve světě i doma četné literární ceny i čestné tituly, jeho knihy byly překládány do desítek jazyků, v Praze mu vycházely Sebrané spisy v devatenácti svazcích, ve Španělsku vydali jeho katalánsky sepsaný životopis a do staropražské špeluňky se mu dokonce přišel poklonit sám americký prezident. Obklopovala jej družina věrných ctitelů a přátel. Novináře a filmaře musel odhánět. Když v únoru 1997 ukončil pádem z okna nemocnice svůj život, vyslovili se o něm s obdivem nejslavnější kolegové z branže, kde jinak vládne spíš řevnivost. Milan Kundera prohlásil, že „je nepřirovnatelný a nemá ve světě obdoby“, a Josef Škvorecký rovnou uznal, že byl z českých spisovatelů největší.

Co nechtěl národ slyšet

V rozměrné monografii Tomáše Mazala Spisovatel Bohumil Hrabal výčet triumfů nechybí, chvílemi jej však podbarvují výčitky na adresu českého národa, jenž jako by přesto Hrabala nectil dostatečně. Egon…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte