Už sedm měsíců nemá šéfa jedna z nejdůležitějších a nejobdivovanějších tuzemských institucí – Nejvyšší kontrolní úřad. Od červnové smrti dosavadního prezidenta Lubomíra Voleníka bylo jasné, že sehnat jinou stejně kvalitní osobnost nebude jednoduchý úkol. Ukázalo se však, že politikům dělá problém nejenom najít důstojného Voleníkova nástupce, ale vůbec nějakého. Všechny politické strany doposud hledaly pouze ve svých řadách a následné volby skončily fiaskem. Některé partajní stratégy to poučilo natolik, že jsou teď ochotni vydat se i směrem, kde nerozhoduje stranická legitimace.

Ideální adept

Na tom, že se Nejvyšší kontrolní úřad už dlouhá léta těší spolu s Ústavním soudem největší důvěře zdejších občanů, se rozhodujícím způsobem podepsal jeho první a doposud jediný šéf Lubomír Voleník. Právě on byl všeobecně známou zárukou nezávislosti instituce, jejíž kontroloři už během svého dozoru nad utrácením veřejných financí odhalili podvody a nedostatky v řádu desítek miliard korun.

Veřejnost proto očekávala, že poslanci při výběru Voleníkova nástupce naváží na založenou tradici a budou hledat podobně pevného a morálně inspirujícího člověka. Politická reprezentace však na první místo schopností nového šéfa položila loajalitu a stranický dres. ODS navrhla svého poslance Miroslava Beneše, komunisté zákonodárce Karla Vymětala, socialisté svou poslankyni Jitku Kupčovou, lidovci někdejšího poslaneckého kolegu Pavla Šafaříka a unionisté nikoho. …

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte