Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Kaleidoskop

Život předního amerického klimatologa Jerryho D. Mahlmana (63) se v posledním roce dost změnil. Ukončil svoji práci ve vedení federálního Geofyzikálního ústavu dynamiky kapalin v Princetonu a působí nyní jako jeden z hlavních vědeckých pracovníků Národního centra pro výzkum atmosféry v Coloradu. Především se ale na stará kolena stal ekologickým aktivistou. Přiměly ho k tomu výsledky jeho bádání. Se svým týmem Mahlman vytvořil matematický model mapující vliv průmyslových emisí na oteplování vzduchu, vody a země a výsledky zkoumání ho natolik překvapily, že ve volném čase začal objíždět města a přednášet o hrozbách globálního oteplování. „Nerad říkám lidem něco, co nechtějí slyšet,“ svěřoval se Mahlman nedávno New York Times. „Vidím ale výsledky našich klimatických modelů a říkám si, že ignorováním globálního oteplování připravujeme našim nástupcům špatný dárek enormních rozměrů.“ Mahlman je jedním z vlivných lidí, kteří tlačí americkou vládu k podpisu tzv. Kjótského protokolu. Navrhuje jít ale ještě dál a používání fosilních paliv zcela zastavit.

•••

Pětadvacátého prosince uběhlo 89 let od smrti Johna Muira. Muž považovaný za zakladatele amerických národních parků se narodil roku 1838 ve Skotsku. Když mu bylo jedenáct, přestěhovala se rodina do divočiny ve Wisconsinu. John později začal studovat na univerzitě, během studia ale onemocněl a začal ztrácet zrak. Naštěstí se uzdravil a poté změnil své plány. Opustil školu a…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte