Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Zapálený jako Čech

Prosadit se ve společnosti šestadvaceti relativně vyspělých demokratických zemí nemusí být pro zemi s omezenými prostředky, jako je Česká republika, zrovna jednoduché. Přesto je opatrnost a odstup smíšený s nezájmem, s nimiž česká politická reprezentace přistupuje k angažmá v rámci Severoatlantické aliance, překvapující. Schůzka NATO na nejvyšší úrovni, která proběhla minulý týden v Istanbulu, ukázala Čechy především jako národ tíhnoucí ke skeptickému čekání v závětří.

A co spasí Klaus

Pro mnohé pozorovatele dnes NATO prochází obtížnou etapou, v níž si musí jasně definovat smysl své existence v nových podmínkách světa po studené válce. Přerod z paktu namířeného proti sovětskému vojenskému kolosu v organizaci schopnou pojmenovat hrozbu a rychle proti ní zasáhnout i mimo Evropu a na několika místech najednou probíhá pomalu. A úspěchy, které by šlo nabízet do titulků skeptických médií, jsou zatím skromné. Jen pro připomenutí: primární cíl aliančních stratégů, totiž zaručit v posttálibánském Afghánistánu alespoň tolik bezpečí a pořádku, aby Afghánci mohli v září přijít k volebním urnám, aniž by riskovali zdraví či život, zdaleka není dosažen. Mise SFOR v Bosně koncem roku skončí, ale hlavní podezřelí z válečných zločinů Radovan Karadžič a Ratko Mladič jsou navzdory snahám NATO o jejich zadržení stále na svobodě. Postavení srbské menšiny v Kosovu střeženém silami KFOR je stále neutěšené. Stálý výbor NATO-Rusko sice funguje, ale v Istanbulu symbolicky…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte