Americký prezidentský kandidát John Kerry se krom jiného pustil i do kritiky vesmírné politiky George W. Bushe. Velkorysé plány stávajícího prezidenta (návrat člověka na Měsíc a pilotovaná výprava k Marsu) se mu sice zamlouvají, podle jeho mínění však současná administrativa na jejich realizaci dává příliš málo peněz. A bude-li proto Kerry zvolen, může prý NASA počítat s podstatně větší štědrostí. Autor těchto řádků si ovšem na základě vlastní zkušenosti s prací pro americkou kosmickou agenturu dovoluje tvrdit, že pokud něco opravdu potřebuje, pak je to především kompletní reorganizace a výměna lidí. Těm, kteří „dostali člověka na Měsíc“, je dnes v lepším případě kolem pětašedesáti a myslí i rozhodují se už poněkud jinak, než před pětatřiceti roky. Jako každá jiná velká vládní organizace, i NASA prostě začíná po čase trpět umrtvující hypertrofií a netečností. Ostatně zdá se, že shodného názoru je i prezident Bush, který právě v těchto dnech v jejím vedení vyměnil řadu špičkových úředníků.

V této souvislosti stojí zato připomenout i nedávný let malého soukromého raketoplánu SpaceShipOne. Jeho parametry sice odpovídají výsledkům, kterých soupeřící kosmické velmoci dosáhly již na počátku šedesátých let. Koncept a provedení celého podniku však už nesou zřetelný rukopis nového věku. Opět se tak potvrdilo, že malý, ale iniciativou a nadšením vyzbrojený kolektiv je schopen dopracovat se k výsledkům srovnatelným s prací nesrovnatelně větší a mocnější, avšak…

v28.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte